O Aikido

Na základě duševních, filozofických a výchovných přístupů je aikido přijímáno zvláště těmi lidmi, kteří odmítají násilí jako prostředek řešení konfliktů. Svými metodami a nenásilnými akcemi se aikido podstatně odlišuje od jiných bojových umění. Cíl umění spočívá pouze v neutralizaci agrese a zneškodnění útočníka, pokud je to možné, tak bez toho, aby mu bylo způsobeno nějaké zranění.


Aikido však také učí jednomu prostému tajemství: Zda budete moci žít lepší život, závisí na tom, jak dokážete pracovat sami na sobě. V aikido totiž není podstatné jen to, jestli provádíte dokonalé techniky, ale také to, jak aikido ovlivňuje kvalitu vašeho života.

Aikido je jedním z nejmladších japonských bojových umění, ač jeho historické kořeny jsou velmi starého data. Vzniklo ze starého způsobu boje, který v minulosti používali samurajové. Aikido je do jisté míry syntézou tradičních japonských bojových umění Budó (cesta rytíře, válečníka) a je považováno za systém sebeobrany proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi. Je však také kodifikovaným systémem "řeči těla", obsahujícím morální, filozofické a výchovné návody a současně ucelenou metodu rozvoje tělesných a duševních sil a jejich regeneraci.


"Aikido není způsob jak bojovat, nebo jak porazit nepřítele. Je to způsob, jak přivést svět k souladu a vytvořit ze všech lidských bytostí jednu rodinu."

Morihei Ueshiba